Китайський дипломат про продаж запорізького заводу “Мотор Січ”

Радник президента США з питань національної безпеки Джон Болтон, перебуваючи в Києві, заявив, що українська влада повинна зважити всі ризики, перш ніж ухвалити рішення про продаж запорізького заводу “Мотор Січ” китайським компаніям. За словами посла КНР в Україні Ду Вея, висловлювання Болтона були недружніми стосовно його країни та України.

Сполучені Штати Америки не мають права “нахабно втручатися” у співробітництво України та Китаю в оборонній сфері. Про це, як повідомляє LB.ua, на брифінгу в Києві 30 серпня заявив посол КНР в Україні Ду Вей, коментуючи ситуацію навколо ймовірного продажу запорізького заводу “Мотор Січ” китайським підприємцям.

27 серпня радник президента США з національної безпеки Джон Болтон, який перебував із візитом у Києві, сказав, що можливий продаж заводу є важливим питанням не тільки для США, але й для Європи, Японії, Австралії та низки інших країн. Болтон підкреслив, що українська влада має оцінити всі можливості, перш ніж ухвалити рішення про перехід підприємства під контроль китайців.

На думку Ду Вея, висловлювання Болтона були недружніми.

“США не повинні нахабно втручатися у зовнішні відносини України і Китаю, вимагаючи зробити вибір між США і Китаєм… Україна не потребує наставників ззовні. Я абсолютно впевнений у спільному майбутньому України та Китаю”, – заявив посол.

Він також стверджував, що звинувачення радника американського президента у причетності Китаю до крадіжки технологій безпідставні.

“Успіхи розвитку Китаю були досягнуті лише завдяки китайському народу і ніколи не були вкрадені… США бояться загрози їхній монополії у сфері телекомунікацій. Поки Китай розвиває свої сучасні технології, ми розгортаємо співпрацю з іншими країнами, зокрема з Україною. І ця співпраця відбувається тільки у строгих рамках дотримання прав інтелектуальної власності. Брехня, обман і крадіжка – усе це не про нас”, – зазначив дипломат.

Ду Вей заявив, що оборонна галузь України потребує вливання інвестицій. Водночас, на його думку, США “багато років не забезпечували великих інвестицій в оборонну сферу України”.

Посол назвав Китай та Україну дружніми країнами і стратегічними партнерами.

7 вересня 2017 року Шевченківський районний суд Києва заарештував 851 994 акції ПАТ “Мотор Січ” (56%), які були на рахунках п’яти компаній, зареєстрованих на Віргінських островах та в Панамі. Згідно з ухвалою суду, посадові особи ПАТ “Мотор Січ” продали контрольний пакет акцій іноземним компаніям, афільованим із китайською фірмою Beijing Skyrizon.

21 липня 2017 року генеральний прокурор України Юрій Луценко заявив, що стосовно зловживань у запорізькому ПАТ “Мотор Січ” відкрито кілька кримінальних проваджень.

Служба безпеки України 23 квітня 2018 року проводила слідчі дії на заводі “Мотор Січ” у Запоріжжі в межах розслідування кримінального провадження за статтею Кримінального кодексу України “диверсія”. У СБУ зазначили, що обшуки пов’язані зі спробами іноземців отримати контрольний пакет акцій підприємства. Президент “Мотор Січі” В’ячеслав Богуслаєв називав обшуки частиною плану з рейдерського захоплення підприємства.

20 серпня агентство “Інтерфакс-Україна” повідомило, що після дозволу Антимонопольного комітету України на придбання понад 50% акцій запорізького заводу “Мотор Січ” китайські компанії Skyrizon Aircraft і Xinwei Technology Group сплатять до державного бюджету України $100 млн. Грантове фінансування авіабудівної галузі України передбачено домовленостями між китайськими компаніями та українським держконцерном “Укроборонпром”. В умовах співпраці також прописано, що Україна отримає блокувальний пакет акцій “Мотор Січі” в розмірі 25%.

23 серпня видання The Wall Street Journal із посиланням на високопоставлені джерела в американській адміністрації повідомило, що Болтон вирушить в Україну, щоб завадити продажу українського заводу “Мотор Січ” китайським компаніям. У Вашингтоні вважають, що володіння підприємством допоможе Пекіну здобути доступ до важливих технологій виробництва авіаційних двигунів.

Джерело